Branża budowlana, Coaching



Nowa Ja w Budownictwie – konferencja dla kobiet
Czas wolny

Nowa Ja w Budownictwie – konferencja dla kobiet

Pamiętam nasze pierwsze spotkanie z Anią. Było to wiosną 2020 roku. Umówiłyśmy się na wideorozmowę. Już po kilku wymienionych zdaniach – oczywiście na temat kobiet w budownictwie – Ania podzieliła się ze mną swoim marzeniem. Wspomniała, że chciałaby wziąć udział w konferencji dedykowanej dla kobiet z branży budowlanej, a nawet takie wydarzenie zorganizować! I tak oto blisko cztery lata później – Anna Żmuda jest organizatorką konferencji Nowa Ja w Budownictwie. Ja za to mam przyjemność być jedną z prelegentek na tym wydarzeniu. Z tej okazji spotkałyśmy się z Anią ponownie, aby porozmawiać o sytuacji kobiet, działających w budownictwie oraz o jej projekcie Nowa Ja.

Rozmawiam z …

Anna Żmuda Nowa Ja

Anna Żmuda

Doświadczenie zdobyte w pracy w generalnym wykonawstwie, podczas delegacji na terenie całego kraju oraz jako wolontariuszka, wykorzystuje w dziale inwestycji u lokalnego dewelopera. Przez kilka lat prowadziła kanał na YouTube Concretnie na budowie. Stworzyła Nowa Ja w Budownictwie, bo wierzy w siłę kobiet i ich pozytywny wpływ na branżę. Poza pracą lubi aktywność fizyczną oraz podróże.

Anno, jak oceniasz obecną sytuację kobiet pracujących w budownictwie?

Anna Żmuda: Nie mam dostatecznej wiedzy, żeby wypowiadać się na temat całej branży, ale z rozmów z przedstawicielkami z różnych sektorów budownictwa wynika, że kobietom z zasady jest trudniej. W przypadku inżynierek, które zaczynają karierę na budowie, często zdarza się tak, że są oddelegowywane do prac administracyjnych. W konsekwencji wpływa to negatywnie na doświadczenie techniczne. Tak nie powinno być.

Jeden z postów, który ostatnio opublikowałaś w mediach społecznościowych, dotyczył awansu zawodowego kobiet w budownictwie. Opisałaś w nim swoją prywatną historię. Czy awans zawodowy kobiet z branży budowlanej nadal bywa utrudniony?

A.Ż.: Nie tyle utrudniony, co nienależny. Myślę, że dotychczasowe, odchodzące już do lamusa przekonanie o tym, że mężczyzna utrzymuje rodzinę, powodowały powszechnie przyjęte awanse mężczyzn oraz większe gratyfikacje finansowe. W czasach, gdy kobiety są także żywicielami rodzin, te szanse powinny być wyrównane. W poście odwołałam się do prywatnych doświadczeń, żeby zwrócić uwagę na wciąż akceptowalne absurdalne zachowania mężczyzn, które zostałyby uznane za niedopuszczalne w przypadku kobiet.

Czy możesz podać przykłady takiego zachowania?

A.Ż.: Tak, podam 2 przykłady, których doświadczyłam pracując u jednego pracodawcy. Pierwszym z nich było zagrożenie w jakim się znalazłam będąc w delegacji, gdy podwładni pracownicy urządzili libację alkoholową. Po poinformowaniu ich kierownika o sytuacji, usłyszałam że mam odpuścić: „lepiej nie nagłaśniać sprawy”. Brak reakcji na niedopuszczalne społecznie zachowania, utwierdza tych konkretnych pracowników w przekonaniu, że Inżynierki to nie kadra nadzorująca, którą należy traktować z respektem. Drugi przykład to młody, niedoświadczony kierownik budowy, który wymagał żebym była na budowie i kryła go przed dyrektorem zawsze gdy on był “na kacu” i nie mógł dotrzeć do pracy na czas.

Kilka lat temu rozmawiałyśmy już o konferencji dla kobiet z branży budowlanej. Powiedz, dlaczego jest to dla Ciebie tak ważne?

A.Ż.: Od kiedy pamiętam angażowałam się w inicjatywy społeczne lub wolontariaty. Obserwacja i słuchanie koleżanek, własne doświadczenia (w tym roku poronienie) oraz zeszłoroczna premiera filmu Barbie utwierdziły mnie w przekonaniu, że kobiety powinny mieć możliwość realizacji swoich planów zawodowych, prywatnych bez barier, ocen i nieprzychylnych spojrzeń kolegów jak i koleżanek. Gdy obserwuję moich małych bratanków, którzy wychowują się w domu, gdzie obydwoje rodzice pracują umysłowo, obydwoje prowadzą auta, czy obydwoje sprzątają dom – widzą od najmłodszych lat, że obowiązki i umiejętności nie mają płci. Konferencja jest przygotowaniem gruntu dla naszych wnuczek, żeby mogły wykonywać jakiekolwiek zawody będą chciały, bez stereotypowych podziałów na „damskie” i „męskie”.

Skąd pomysł na nazwę Nowa Ja?

A.Ż.: Na to pytanie odpowiem w trakcie konferencji Nowa Ja w Budownictwie, która odbędzie się 8 marca w Warszawie.

Brzmi tajemniczo, w takim razie poczekam z poznaniem odpowiedzi do 8 marca. Jeśli chodzi o datę, to jest dość symboliczna. Po pierwsze Dzień Kobiet…

A.Ż.: Dzień Kobiet to idealne święto żeby “zrobić coś dla siebie”. Chcę żeby uczestniczki wydarzenia rozpoczęły 2024 z nastawieniem, że mogą osiągnąć prawie wszystko, jeżeli będą odważnie realizowały małe i większe cele. Postaram się umilić im ten dzień. Myślę, że prelegentki pomogą mi w tym. 🙂

Moją pomoc już masz! Jednak 8 marca 2024 to także piąta rocznica od kiedy zaczęłaś działać w sieci, jeszcze jako Concretnie na Budowie! Piękne podsumowanie pięciu lat Twojej działalności w sieci.

A.Ż.: Tak, to prawda. Kilka lat temu rozpoczęłam prowadzenie vloga “Concretnie na budowie” bez konkretnego planu na przyszłość. 😉 Przerwałam nagrania, gdy doszłam do miejsca, w którym czułam że jest to obciążające przedsięwzięcie, które nie sprawia mi już radości. To była ciekawa i ważna lekcja. Dziś moje działania są przemyślane i zaplanowane. Kto wie, może wrócę do publikacji nagrań na kanale, ale na pewno z innym podejściem niż 5 lat temu. 🙂

Dla kogo stworzyłaś Nową Ja?

A.Ż.: Konferencja skierowana jest do kobiet związanych z branżą budowlaną. Budownictwo jest jednym z głównych sektorów gospodarki, w którym pracują kobiety o różnych kwalifikacjach, doświadczeniach, w różnym wieku. Inżynierki, laborantki, projektantki, kosztorysantki, ekonomistki, kadrowe, architektki, przedstawicielki handlowe – matki, żony, singielki każdego dnia budują fundamenty pod inwestycje przyszłych pokoleń. Zapraszam wszystkie kobiety związane z branżą budowlaną.

Czego możemy spodziewać się podczas wydarzenia?

A.Ż.: Szczerości prelegentek, które miały swobodę wyboru tematów. Cennych wskazówek np. jakie działania podejmować, żeby mieć satysfakcję z pracy oraz życia prywatnego. Miłych atrakcji z okazji Dnia Kobiet.

Przeglądając agendę wydarzenia widać, że tematyka jest zróżnicowana. Z jednej strony pojawią się tematy bardzo konkretne: o prowadzeniu własnego biura projektowego, o zarobkach w budownictwie, z drugiej strony będzie też bardziej „miękko”, czyli o wspieraniu innych oraz o podcinaniu nam skrzydeł na drodze zawodowej.

A.Ż.: Zaprosiłam prelegentki, które mają na tyle bogate portfolio życiowych przedsięwzięć, że niewskazana była ingerencja w tematykę wystąpień. Uważam, że nie należy narzucać kobietom ram tematycznych, jeżeli mają być wiarygodne “na scenie”. Ja wskazałam tylko ogólny zamysł przedsięwzięcia, później wszystko zadziało się efektem lawiny.

Dlaczego postawiłaś na taką formę wydarzenia?

A.Ż.: Po studiach współorganizowałam Festiwal “Boss”, “Przedsiębiorcze Poniedziałki” w Bydgoszczy. Gdy należałam do KMK PZITB prowadziłam dwa razy galę wręczenia nagród “Budowa Roku”. Znam takie eventy od środka, więc naturalnym wyborem była dla mnie organizacja konferencji. Uważam, że poza wartością merytoryczną wyniesioną z prezentowanych wystąpień, uczestniczki mają także możliwość poznania się w trakcie przerw kawowych i lunchowych.

Jakiego rezultatu oczekujesz po konferencji Nowa Ja w budownictwie?

A.Ż.: Nowa Ja w Budownictwie to projekt, którego celem jest motywowanie do rozwoju kobiet oraz wzmacnianie ich pozycji w zmaskulinizowanej branży. Główną ideą przedsięwzięcia jest promocja kobiet, dokładają swoje cegiełki do realizacji inwestycji, w których nie zawsze są docenione. Cieszę się, że już dziś inicjatywa została zauważona. Zaproszenie do wzięcia udziału w Kongresie Budownictwa Polskiego oznacza, że problem został dostrzeżony. W jednym z paneli tematycznych będziemy rozmawiały o sytuacji kobiet w budownictwie. Zmiany obyczajowe w budownictwie nadejdą szybciej niż się tego spodziewamy.

I tego nam wszystkim życzę – zmian na lepsze.


To już druga rozmowa z Anią, którą przeprowadziłyśmy na łamach mojego bloga. Wszystkich zainteresowanych konferencją dla kobiet – Nowa Ja w Budownictwie – zachęcam do odwiedzenia strony nowajawbudownictwie.pl

Do zobaczenia!
E.


Nowa Ja w Budownictwie

To projekt, którego celem jest motywowanie kobiet do rozwoju oraz wzmacnianie ich pozycji w zmaskulinizowanej branży. Główną ideą przedsięwzięcia jest promocja kobiet, które dokładają swoje cegiełki do realizacji inwestycji, w których nie zawsze są docenione. W ramach projektu Nowa Ja w Budownictwie planowane są cykliczne konferencje dla kobiet. Pierwsza edycja odbędzie się 8 marca 2024r. w Warszawie. Agenda konferencji jest dostępna na stronie internetowej nowajawbudownictwie.pl.



    SHARE

2 odpowiedzi na “Nowa Ja w Budownictwie – konferencja dla kobiet”

  1. Bardzo szczera rozmowa. Ania, Ewa super że macie tyle zapału, energii i pomysłów aby w różnych formach wspierać i promować kobiety ♥️💚 podziwiam to co robicie jesteście wspaniałymi kobietami, które inspirują inne do działania. Jestem wdzięczna że nasze drogi miały możliwość się spotkać. Kibicuję i czynnie wspieram wszystkie Wasze inicjatywy 💚 i oczywiście już nie mogę doczekać się 8 marca😀

    • Małgorzato, dziękuję za te wszystkie miłe słowa! Dla mnie to też ogromna przyjemność, że się poznałyśmy! Ściskam!