Branża budowlana, Coaching



Podcast Budowlany: Odc. 08 – Inżynier budownictwa i Architekt zagranicą
Czas wolny, Edukacja

Podcast Budowlany: Odc. 08 – Inżynier budownictwa i Architekt zagranicą

Jeśli interesuje Cię czy inżynier zagranicą musi sprostać podobnym wymaganiom co pracując w Polsce, to dobrze trafiłeś. W ósmym odcinku Podcastu Budowlanego wspólnie z Anną Żmudą rozmawiamy o tym jak wygląda praca inżynierów budownictwa i architektów w takich krajach jak: Wielka Brytania, Niemcy, Finlandia i Australia. Niniejszy odcinek powstał w głównej mierze na podstawie naszych rozmów z osobami, które od lat mieszkają i pracują w wyżej wymienionych państwach. Mamy nadzieję, że osoby planujące rozpoczęcie pracy jako projektant lub inżynier zagranicą, znajdą ciekawe informacje w najnowszym odcinku naszego podcastu. Nie mniej jednak, pamiętajcie że nasza rozmowa nie zastąpi Wam bezpośredniego kontaktu z konkretną izbą/ organizacją. Zapraszamy do wysłuchania odcinka.

Podcast możecie wysłuchać tutaj:

Jakie organizacje dla inżynierów i architektów działają w Finlandii? Jakim doświadczeniem powinna się wykazać osoba, chcąca prowadzić budowę w Wielkiej Brytanii? Czy uprawnienia budowlane to wszędzie norma? Czy zasady funkcjonowania izb inżynierów w Niemczech są jednolite? Jak wygląda na co dzień praca w biurze projektowym w Australii? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w najnowszym odcinku podcastu.

W Finlandii certyfikacją kompetencji inżynierów i architektów zajmuje się organizacja FISE. Uprawnienia są podzielone ze względu na poziom skomplikowania projektu/ obiektu oraz na typ konstrukcji: konstrukcje żelbetowe, konstrukcje drewniane lub konstrukcje stalowe bądź zakres np. dotyczący fizyki budowli. Ponadto w Finlandii istnieją liczne związki zawodowe i stowarzyszenia inżynierów i architektów. Jakie? O tym dowiesz się słuchając podcastu.

W Niemczech funkcjonuje Bundesingenieurkammer, czyli Federalna Izba Inżynierów, do której należy szesnaście izb członkowskich. Poszczególnym funkcjom technicznym, takim jak Projektant lub Inżynier Konsultant stawiane są zróżnicowane wymagania, by zostać wpisanym na listę osób mogących prowadzić samodzielne funkcje techniczne. Wiele zależy tu od konkretnej Izby Inżynierów i landu, w którym pracuje inżynier.

W ósmym odcinku Podcastu Budowlanego, poza Finlandią i Niemcami, rozmawiamy z Anią też o pracy inżynierów budownictwa w Wielkiej Brytanii i Australii. Muszę przyznać, że sposób w jaki funkcjonuje branża budowlana w tych krajach był dla mnie zaskakujący. Nie będę zdradzać szczegółów tylko po prostu zaproszę Cię do wysłuchania odcinka 🙂

Na zakończenie dodam, że wielu naszych rodaków, również inżynierów emigruje za pracą do USA, Irlandii lub Dubaju. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś na tym blogu zostanie opowiedziane dokładniej jak żyje inżynier budownictwa zagranicą. A może Ty pracujesz jako inżynier poza Polską? Zachęcam do podzielenia się swoim zagranicznym doświadczeniem z Czytelnikami bloga, pozostawiając komentarz pod wpisem.

Co dalej z Podcastem Budowlanym?

Chciałabym zaprosić Was na kolejne odcinki naszego podcastu, jednak ósmy odcinek Podcastu Budowlanego jest ostatnim, który został stworzony w ramach tego projektu. Realizacja podcastu była dla mnie cennym doświadczeniem i jednocześnie niezwykle angażującym. Przyznam, że początkowo nie przypuszczałam, że będzie to tak czasochłonne przedsięwzięcie. Ale pamiętajmy, gdy jedno się kończy to inne się zaczyna. Dzięki temu powstała przestrzeń na nowe projekty. Nie mniej jednak mam nadzieję, że tym projektem wspólnie z Anną Żmudą wniosłyśmy trochę powiewu świeżości do branży budowlanej. Wszystkie wcześniejsze odcinki podcastu znajdziesz pod tagiem PODCAST.

Na zakończenie chciałabym Cię zaprosić do wysłuchania innego podcastu, którego byłam niedawno gościnią. Mam tu na myśli Urbcat – podcast o miastch, a odcinek z moim udziałem możesz wysłuchać między innymi TUTAJ na Spotify.

Do usłyszenia!

Baba z budowy



Tagi:
    SHARE