W kolejnym, trzecim już odcinku Podcastu Budowlanego, tematem naszej rozmowy jest: Generalny Wykonawca i Inwestor Zastępczy. Razem z Anią opowiadamy m.in.: jak wygląda praca po stronie generalnego wykonawcy, kim jest inwestor zastępczy oraz jak wygląda relacja pomiędzy tymi dwoma jednostkami. A jeśli interesują Cię wcześniejsze odcinki naszego podcastu, to znajdziesz je TU.
Podcast Budowlany możecie wysłuchać tutaj:
Trzeci odcinek Podcastu Budowlanego z pewnością zainteresuje młodych inżynierów budownictwa, którzy stoją przed wyborem swojej ścieżki zawodowej. W odcinku poruszamy m.in. następujące tematy:
- Przestrzeganie zasad BHP na budowie
- Zatwierdzanie materiałów budowlanych oraz stosowanie rozwiązań zamiennych w odniesieniu do zaproponowanych w projekcie
- Narady budowlane jako miejsce spotkań uczestników procesu inwestycyjnego
- Odbiory techniczne i końcowe
Schemat organizacji budowy z udziałem generalnego wykonawcy i firm pracujących w roli podwykonawcy jest powszechnie znany. Wydaje się więc, że każdy student budownictwa powinien być w stanie wytłumaczyć bez problemu ten sposób organizacji inwestycji. Z drugiej strony trudność w rozeznaniu może się pojawić, gdy na budowie pojawi się inwestor zastępczy. Szczególnie zaś, że nie został on wymieniony wśród uczestników procesu budowlanego w Prawie budowlanym. Jednak istnieje norma, która wspomina o inwestorze zastępczym. Jest to norma PN-ISO 6707-2:2000 Budownictwo – Terminologia – Terminy stosowane w umowach. Dlatego mam nadzieję, że ten odcinek Podcastu Budowlanego przybliży słuchaczom, czym może (co nie znaczy, że musi!) zajmować się inwestor zastępczy podczas budowy.
Podsumowując ten krótki wpis, chciałabym Cię prosić o podzielenie się Twoimi spostrzeżeniami dotyczącymi tego odcinka podcastu. Jestem ciekawa, po której stronie pracujecie lub chcielibyście pracować na budowie? Czy jako generalny wykonawca czy inwestor zastępczy? Jakie są Wasze pomysły na poprawienie, niejednokrotnie skomplikowanej relacji pomiędzy generalnym wykonawcą a inwestorem zastępczym? Czy znacie przykłady inwestycji, w których komunikacja i współpraca pomiędzy tymi dwoma podmiotami były wzorcowe? Koniecznie dajcie znać w komentarzu.
A na koniec zachęcam Was gorąco do polubienia na Facebooku fan page’a mojego bloga Baba z budowy i zaproszenia Twoich znajomych do jego obserwowania! Będzie mi bardzo miło. Każde Wasze polubienie i komentarz to dla mnie zachęta do tworzenia dla Was nowych treści.
Pozdrawiam!
Baba z budowy