Branża budowlana, CoachingPodcast Budowlany: Odc.05 – Wybrane błędy wykonawcze
Budowa, Czas wolny

Podcast Budowlany: Odc.05 – Wybrane błędy wykonawcze

Na YouTube jest już dostępny nowy odcinek Podcastu Budowlanego. Tym razem tematem naszej rozmowy są: Wybrane błędy wykonawcze, które omawiamy na przykładzie hali. Jeśli chciałybyśmy wymienić i omówić wszystkie spotykane błędy wykonawcze podczas budowy, to nasza rozmowa trwałaby chyba w nieskończoność. Niestety błędy wykonawcze to po prostu codzienność w świecie budowlanym. Dlatego gdyby nawet wydawało nam się, że wymieniłyśmy wszystko, to dobrze ujęłam – tylko „wydawałoby nam się”. „Pomysłowość”, a może nazywając sprawy po imieniu „głupota” i „ignorancja” ludzka chyba nie ma granic.

W ankiecie przeprowadzonej na Facebooku w grupie Baba z budowy – Kobiety w budownictwie, większość zaznaczyła, że woli krótsze podcasty. Co prawda, nie zmieściłyśmy się w czasie poniżej 15 minut, jak nam sugerowano, ale starałyśmy się krótko i konkretnie wymienić, a czasem i nawet omówić wybrane błędy. Poniższy odcinek polecam szczególnie osobom rozpoczynającym pracę na budowie oraz studentom budownictwa.

Podcast możecie wysłuchać tutaj:

Generalnie błędy spotykane podczas realizacji inwestycji budowlanych można podzielić na projektowe oraz wykonawcze. I pomimo, że w tym odcinku wymieniamy błędy wykonawcze, to na początku nawiązujemy do błędów po stronie wykonawcy, wynikających z dokumentacji projektowej. A są to: błędy spowodowane bezkrytycznym podejściem wykonawcy do otrzymanej dokumentacji oraz prowadzenie budowy na podstawie nieaktualnych wytycznych projektowych. Dość często zdarza się, że otrzymane rysunki zawierają błędy – w myśl zasady, że „papier wszystko przyjmie”. Zaś komunikacja pomiędzy budową a biurem projektowym często szwankuje i zdarza się, że pewne roboty zostały już wykonane zanim majster otrzymał aktualny rysunek…

Pozostałe błędy wykonawcze, o których mówimy w odcinku Podcastu Budowlanego, dotyczą:

  • robót ziemnych
  • konstrukcji stalowej
  • posadzek przemysłowych
  • wykonania elewacji i dachu
  • robót żelbetowych

Człowiek podobno najlepiej uczy się na błędach, jednak dobrze by były to błędy innych a nie nasze. Dlatego często powtarzam innym inżynierom budownictwa „Czytajcie artykułu, książki i inne publikacje poświęcone awariom budowlanym”. Uważam, że na studiach za rzadko mówi się o błędach. Za rzadko omawia się przyczyny awarii i katastrof budowlanych. Robiąc krótki research do tego odcinka trafiłam na referaty z konferencji naukowo-technicznej „Awarie budowlane”, organizowanej przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz PZITB Oddział Szczecin. Jeśli interesuje Cię temat awarii budowlanych to zajrzyj na stronę internetową konferencji do działu „Archiwum”. Znajdziesz tam referaty wygłoszone w poprzednich latach.

A jakie błędy projektowe lub wykonawcze zaskoczyły Was najbardziej w pracy zawodowej? Dajcie znać w komentarzu.

Baba z budowy    SHARE