Branża budowlana, CoachingPodcast Budowlany: Odc. 06 – Co wpływa na koszt budowy domu?
Budowa, Czas wolny

Podcast Budowlany: Odc. 06 – Co wpływa na koszt budowy domu?

W kolejnym odcinku Podcastu Budowlanego razem z Anią rozmawiamy o tym: Co wpływa na koszt budowy domu? I choć nie podajemy jednej złotej recepty na to: Jak tanio zbudować dom? – to mam nadzieję, że osoby planujące budowę domu, znajdą tu ciekawe dla nich informacje. Dokładna analiza potrzeb oraz dobry plan działania pomogą lepiej oszacować budżet budowy, a w przyszłości pozwolą uniknąć wielu przykrych niespodzianek, związanych z wydatkami.
Zapraszam Cię do wysłuchania Podcastu Budowlanego. Wcześniejsze odcinki znajdziesz TU.

Podcast możecie wysłuchać tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=lFqeu30v1w0

Czynniki kształtujące koszt budowy domu to m.in.:

  • działka budowlana
  • projekt budowlany
  • technologia budowy domu
  • sposób wykonania: metoda gospodarcza lub usługi specjalistycznej firmy wykonawczej
  • bryła, kubatura i powierzchnia domu
  • zastosowanie odnawialnych źródeł energii
  • standard wykończenia wnętrza

Jeżeli zależy nam, aby wybudować dom ekonomicznie, to warto dokładnie przeanalizować każdy z powyższych punktów. Istotne, aby nasze rozważania uwzględniały potrzeby konkretnego użytkownika – osoby zamieszkującej dom, a nie by były to tylko ogólne wytyczne. Pamiętajmy, że to co sprawdziło się u naszego sąsiada, niekoniecznie musi się sprawdzić u nas. Trzeba też umieć osiągnąć balans pomiędzy oszczędnościami związanymi z budową a komfortem użytkowania przyszłego domu. Bo dom powinien być funkcjonalny, ale ważne by dom nam się po prostu podobał, żebyśmy się dobrze w nim czuli.

Jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty, a zwłaszcza przed wyborem projektu domu, możemy znacznie obniżyć przyszłe koszt budowy domu. Jak? Choćby zwracając uwagę na bryłę domu – czy jest ona zwarta czy pełna załamań?

Zastanówmy się dokładnie nad powierzchnią domu, tak by była ona dostosowana do naszych rzeczywistych potrzeb, a nie podyktowana modą. Pamiętajmy, że poza kosztami związanymi z wybudowaniem domu w stanie surowym, czy też stanie deweloperskim, to istnieją też pozostałe koszty związane z wykończeniem wnętrza, a później koszty związane z jego eksploatacją. A one mogą nas mocno zaskoczyć!

Tworząc ten odcinek podcastu, uznałyśmy za stosowne by wspomnieć na czym nie warto oszczędzać budując dom – w myśl zasady, że „skąpy dwa razy traci”. Co dokładnie mamy na myśli? Dowiecie się tego po wysłuchaniu szóstego odcinka Podcastu Budowlanego.

Zapraszam!

Baba z budowy    SHARE