Jak będzie wyglądało budownictwo przyszłości? Przygotowując się do tego odcinka Podcastu Budowlanego z jednej strony czułam entuzjazm, z drugiej strony lekki niepokój. Zastanawiałam się: Co ja ciekawego mogę o tym powiedzieć, skoro niezbyt interesują mnie budowlane nowinki technologiczne? Nie będę ukrywać, jeśli chodzi o budownictwo to chyba można nazwać mnie tradycjonalistką. Dość sceptycznie podchodzę do nowych technologii i zdecydowanie lepiej się czuję stosując stare, sprawdzone rozwiązania. Zresztą wspomniałam o tym już wcześniej w czwartym odcinku Podcastu Budowlanego o technologiach budowy domu. Jednak po namyśle i spojrzeniu z szerszej perspektywy na potencjalne kierunki rozwoju budownictwa, starając się przewidzieć rozwój trendów, a nie skupiając się wyłącznie na futurystycznych wizjach miasta przyszłości, sądzę że wyszedł nam z Anią całkiem fajny odcinek, do którego wysłuchania serdecznie Was zapraszam!
Podcast możecie wysłuchać tutaj:
- YouTube
- Spotify
- Apple Podcast
- Google Podcast
Jakie będzie budownictwo przyszłości?
Zacznijmy od trendów w budownictwie, jakie mają szanse na rozwój w przyszłości. Z pewnością będzie to budownictwo senioralne, czyli budownictwo skierowane na potrzeby seniorów. Żyjemy w czasach społeczeństwa starzejącego się. I nie podlega to dyskusji. Zjawisko, które już od wielu lat jest mocno zauważalne w krajach rozwiniętych, powoli występuje również w Polsce. Zagranicą można spotkać wiele tzw. osiedli senioralnych, wyposażonych w budynki dostosowane do potrzeb seniorów, z centrami rehabilitacji, miejscem spotkań dla seniorów. W Polsce dotychczas słyszałam tylko o dwóch projektach tzw. „mieszkania dla seniora”: pod Warszawą i we Wrocławiu. Jednak pomimo dużego zapotrzebowania, to czy budownictwo senioralne ma szansę na rozwój w naszym kraju? Na chwilę obecną koszt takiego mieszkania niestety przekracza możliwości finansowe przeciętnego polskiego seniora…
Kolejnym trendem, któremu wróżę dość duży rozwój jest projektowanie zgodne z Biophilic Design, czyli projektowanie „z zamiłowania do natury”. Coraz więcej zieleni, stosowanie naturalnych materiałów, duży dostęp do światła dziennego w budynkach – to moim zdaniem brzmi dobrze. Ludzie są coraz bardziej zmęczeni wielogodzinnym przebywaniem w przestrzeni zamkniętej, spragnieni kontaktu z naturą…Droga Architekturo proszę zmierzaj w tym kierunku!
Miasta przyszłości
Trochę w opozycji do kierunku związanego z kontaktem z naturą jest koncepcja miast podziemnych – tak jak Ania zauważyła podczas nagrania. Ale nie ulega wątpliwości, że ze względu na zwiększające się zagęszczenie ludności oraz postępujące zmiany klimatyczne, budownictwo coraz częściej zamiast wzbijać się w górę, będzie kierowało się w dół. Brzmi mocno futurystycznie? Niewątpliwie. Mi ta koncepcja też wydawała się mało prawdopodobna, kiedy usłyszałam o niej po raz pierwszy blisko dekadę temu na wykładzie z budownictwa podziemnego. A dzisiaj tworzone są już pierwsze projekty „podziemnych miast”, takie jak Underground Science City w Singapurze oraz Earthscraper w Mexico City, o których możecie przeczytać TU.
Robotyzacja oraz przyszłościowe sektory budownictwa
W tym odcinku podcastu Ania opowiedziała dość dużo o automatyzacji i robotyzacji budownictwa. Chcesz wiedzieć więcej na temat robotów, stosowanych na budowach, domach z drukarki 3D oraz roli dronów we współczesnym budownictwie? Albo interesuje Cię, w których sektorach budownictwa moim zdaniem, będzie długo duże zapotrzebowanie na specjalistów? Jeśli tak, to koniecznie wysłuchaj siódmego odcinka Podcastu Budowlanego. A po wysłuchaniu nie zapomnij udostępnić informacji o odcinku swoim znajomym 🙂 Będzie nam bardzo miło.
Na zakończenie zadam Ci kilka pytań. Jak według Ciebie będzie wyglądało budownictwo przyszłości? Które kierunki rozwoju budownictwa, o których wspominamy w nagraniu uważasz za prawdopodobne, a które raczej nie? Jestem bardzo ciekawa, jakie jest Twoje zdanie na temat miast przyszłości.
Baba z budowy
Świetny podcast 🙂, gratuluję pomysłu.
Ja ostatnio dość często uczestniczę w webinariach z różnych firm uczestniczących w procesie budowlanym, zauważyłam i również się z tym zgadzam że kierunek budownictwa przyszłość to wykorzystanie elektroniki i całych systemów oprogramowań związanych z procesem budowlanym.
Kolejny kierunek rozwoju procesu instalacji wod-kan.