Branża budowlana, Coaching



Rolety, żaluzje, markizy, pergole – czyli co wybrać na okno, balkon i taras
Wnętrza

Rolety, żaluzje, markizy, pergole – czyli co wybrać na okno, balkon i taras

Budując dom lub urządzając mieszkanie w pewnym momencie zastanawiamy się: Jak będą wyglądać nasze okna? Mam tu na myśli żaluzje, rolety okienne, zasłony lub rolety zewnętrzne. Rozważamy jakie przysłony okienne będą dla nas odpowiednie i spełnią nasze wymagania. Wierzcie mi – pomieszczenie bez jakiejkolwiek możliwości osłonięcia przed słońcem – potrafi być mocno niekomfortowe w użytkowaniu. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów przysłon okiennych oraz osłon stosowanych na balkonach i tarasach. Wśród tylu opcji trudno zdecydować się, które z rozwiązań będzie dla nas najlepsze. Dlatego jeśli mamy takie wątpliwości, to warto zasięgnąć rady specjalisty – projektanta wnętrz lub doradcy technicznego, który pomoże nam znaleźć odpowiedni produkt.

Większość z tych, którzy poszukiwali rolet lub żaluzji okiennych potwierdzi, że tylko nieliczni mogą pójść do marketu budowlanego i znaleźć produkt w odpowiednim dla siebie rozmiarze. Bądźmy szczerzy – rozmiarówka okien, jakie są stosowane w budownictwie jest bardzo zróżnicowana. W rezultacie większość inwestorów poszukuje rozwiązań szytych na miarę, dopasowanych indywidualnie. Jedną z firm oferujących przysłony okienne produkowane na wymiar jest firma KNALL – mój dzisiejszy rozmówca. Z naszej rozmowy dowiecie się m.in.: jak dobrać przysłony okienne uwzględniając aranżację wnętrz, jak osłonić balkon i taras od słońca oraz przy jakich realizacjach świetnie sprawdzą się pergole. Zapraszam do lektury!

Rozmawiam z …

Knall logo rolety żaluzje markizy pergole

KNALL, czyli firma rodzinna posiadająca ponad 20-letnie doświadczenie w branży przysłon okiennych. KNALL jest bezpośrednim dystrybutorem systemów rolet okiennych i dachowych, żaluzji plisowanych, markiz oraz akcesoriów okiennych renomowanych producentów. W swojej ofercie posiadają również pergole oraz segmentowe bramy garażowe. Prowadzą sprzedaż internetową – oraz sklep stacjonarny w Częstochowie. Więcej informacji na stronie www.knall.com.pl

Temat osłony okien, balkonów i tarasów przed słońcem wraca jak bumerang każdej wiosny. Wśród dostępności ogromnej ilości systemów, kolorów i wzorów – trudno wybrać ten jeden jedyny. Dlatego na początek zadam takie pytanie – jak dobieramy przysłony okienne w kontekście aranżacji wnętrz?

KNALL: Osłony dobieramy przede wszystkim do tego jak planujemy urządzić nasze wnętrza. Przestrzeń okna, szczególnie przy obecnej modzie na duże przeszklenia, potrafi zdominować wnętrze. Dlatego tak ważne jest to czym będzie ono przesłonięte. Całość powinna współgrać z wystrojem, chronić przed słońcem i nie pomniejszać optycznie wnętrz. W styczniu na naszym blogu firmowym zawsze piszemy o trendach w wystroju wnętrz i pasujących do nich osłonach. Rok 2021 to powrót stylów boho i art deco, ale nadal głównie obowiązują te, które czerpią z natury – skandynawski, skandi boho, new nordic czy japandi. Tu najlepiej sprawdzają się osłony z materiałów naturalnych – rolety rzymskie, żaluzje drewniane i dekoracyjne zasłony. Rynek osłon okiennych ulega modzie, tak jak zmienia się ona właśnie w kwestii tego, co proponują projektanci wnętrz. Jeśli chodzi o konkretny wybór to sprawa indywidualna i zależy głównie od wielkości wnętrz i okien.

Czyli?

K.: Jeśli są to wnętrza bardzo przestronne to sprawdzą się tu i zasłony, i rolety rzymskie, i żaluzje drewniane. Przy tych ostatnich (przy większych rozmiarach) zalecamy wybór szerszych lameli (65mm). Natomiast jeśli wnętrza są mniejsze to lepiej zrezygnować z zasłon, które zajmują przestrzeń wokół okna. Jeśli natomiast to właśnie zasłony są wymarzoną osłoną, to w mniejszych wnętrzach powinno się postawić na jasne kolory, delikatniejsze tkaniny i zrezygnować z wyboru tkanin z ozdobnymi deseniami. Ciemny i ciężki materiał może przytłoczyć wnętrze i pomniejszyć je optycznie.

Co jeszcze wpływa na dobór przysłon okiennych?

K.: Funkcja pomieszczeń. Salon, kuchnia czy ich połączenie to miejsca, w których w ciągu dnia spędzamy sporo czasu, dlatego lepiej wybrać tu kolory jaśniejsze – nawet przy opuszczonym materiale wnętrza będą rozświetlone. W sypialni czy pokoju dziecięcym można bardziej zaszaleć z kolorami. Klienci często pytają nas co w sytuacji, kiedy chcą mieć w całym domu jasne osłony, ale boją się, że nie sprawdzą się one w sypialni, bo nocą będą przez nie przebijać np. światła latarni, świetlnych reklam itp. Nie ma obaw – w ofercie rolet materiałowych, plisowanych i dzień/noc mamy specjalne tkaniny podgumowane tzw. blackout; są one w pełni zaciemniające nawet przy jasnych kolorach. Z kolei przy np. roletach rzymskich czy zasłonach to w pomieszczeniach, których chcemy uzyskać efekt zaciemnienia wystarczy wybrać grubszy i ciemny materiał.

Czym ponadto charakteryzują się konkretne osłony okienne?

K.: Rolety rzymskie to świetny kompromis dla zasłon. Powstają z identycznych materiałów, ale nie zajmują tak dużo miejsca co zasłony. Jest to idealny dodatek do minimalistycznych aranżacji (styl skandynawski, scandi boho czy new nordic). Grubsza tkanina może pełnić właśnie funkcję zasłon, a delikatna i transparentna firan. Zwolenników rozwiązań eko mogą zainteresować żaluzje drewniane produkowane z lipy syberyjskiej lub bambusa. Ten rodzaj żaluzji jest w ogóle wyjątkowy – świetnie komponuje się z różną stylistyką wnętrz. Zarówno z rozwiązaniami nowoczesnymi i minimalistycznymi, jak i z tymi bardziej klasycznymi. Z kolei kategorie takie jak rolety materiałowe i dzień/noc oraz plisy powstają ze specjalnych antystatycznych materiałów, co zapobiega osadzaniu się na nich dużej ilości kurzu. Może być to dużą zaletą dla osób ze skłonnością do alergii.

Żaluzja drewniana 50mm KNALL.

A co z zasłonami?

K.: Wielbiciele zasłon mają do wyboru szeroki wachlarz tkanin. Grubsze i nieprzeźroczyste dobrze zacienią wnętrze, a delikatne i transparentne spełnią funkcję firan. Zasłony mają niesamowitą zdolność ocieplania wnętrz przestronnych i urządzonych minimalistycznie. Oczywiście alergicy powinni zastanowić się nad ich wyborem, bo duża ilość tkaniny oznacza także więcej kurzu. Nie trzeba natomiast przejmować się, że duża powierzchnia zasłony będzie utrudniać jej odsuwanie czy zasuwanie. W ofercie mamy karnisze elektryczne, które nie tylko zapewniają estetyczne upięcie, ale właśnie przede wszystkim bezproblemowe przesuwanie materiału zasłony czy firany.

Wiele osób ma obawy związane z montażem rolet i żaluzji. Czy w trakcie takiego montażu istnieje ryzyko uszkodzenia ramy lub pogorszenia szczelności okna?

K.: Tu przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że bardzo wiele wewnętrznych osłon okiennych nie wymaga montażu inwazyjnego. W opisie podkategorii w naszym sklepie internetowym znajdują się informacje o sposobie montażu. Jednak jeśli już montaż inwazyjny jest wymagany to należy podkreślić, że nie wykonuje się go na ramie okiennej, ale na listwie przyszybowej. Szczelność i rama okna pozostają nienaruszone.

Jak wygląda utrzymanie w czystości żaluzji i rolet?

K.: Pielęgnacja osłon wewnętrznych nie jest problematyczna. Zacznijmy od materiałów naturalnych rolet rzymskich oraz żaluzji drewnianych. Rolety rzymskie można prać w domu. Pierzemy je ręcznie; w wodzie z delikatnym detergentem, a następnie suszymy rozłożone. Przy większych rozmiarach rolet czyszczenie warto powierzyć specjalistom. Żaluzje drewniane przecieramy suchą szmatką, można użyć preparatu do czyszczenia drewna. Można raz na jakiś czas użyć wilgotnej szmatki, ale całość trzeba potem wytrzeć do sucha. Drewno nie lubi wilgoci. Żaluzje aluminiowe można czyścić przy użyciu specjalnej szczotki do żaluzji, która dokładnie usunie bród z przestrzeni pomiędzy lamelami. Natomiast rolety materiałowe, dzień/noc, plisy czyli te osłony, które zrobione są z tkanin antystatycznych można po prostu czyścić miotełką do kurzu, a co jakiś czas przetrzeć lekko wilgotną szmatką (delikatnie) i zostawić materiał żeby wysechł. Generalnie chodzi o regularne oczyszczanie z kurzu, który będzie osiadał na tkaninach. Ważne jest też to żeby nie dopuścić do trwałego zawilgocenia osłon z materiałów naturalnych.

Czy żaluzje drewniane można montować w pomieszczeniach, gdzie jest większa wilgotność np. w łazience?

K.: Żaluzje drewniane produkowane są z lipy syberyjskiej lub bambusa. Żaluzje wykonane z bambusa są przystosowane do pomieszczeń, w których może panować podwyższona wilgotność, takich jak łazienka czy kuchnia. Natomiast żaluzje z lipy syberyjskiej raczej nie powinny być zakładane w takich miejscach właśnie z uwagi na ryzyko odkształcenia, zapleśnienia itp.; chyba, że pomieszczenia te mają bardzo dobrą wentylację. Jest jeszcze jedna istotna różnica pomiędzy materiałem żaluzji drewnianych i jest to ich waga. Te wykonane z bambusa są lżejsze. Może to mieć znaczenie, jeśli ktoś planuje zamówienie osłony w większym rozmiarze. Proponujemy także, aby wtedy wybrać lamele o szerokości 65mm, które lepiej komponują się z większą przestrzenią.

Widziałam, że w swojej ofercie posiadacie również markizy – i to różne rodzaje…

K.: W ofercie mamy markizy do okien pionowych, markizy tarasowe i balkonowe oraz nowość – markizy Veranda. Markizy do okien pionowych zakładane są po zewnętrznej stronie okna, tworzy je siatka chroniąca przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale przepuszczająca światło więc w pomieszczeniach nie ma potrzeby używać sztucznego oświetlenia. Jednocześnie markizy blokują widok z zewnątrz więc mieszkańcy mają zapewnioną intymność. Steruje się nimi elektrycznie, są więc bardzo wygodne w użytkowaniu. Z kolei markizy tarasowe i balkonowe wielu osobom kojarzą się z południem Europy…

Mi również 🙂

K.: Ich materiał rozciągnięty jest nad przestrzenią tarasu lub balkonu. Zyskujemy zacienione miejsce, w którym można odpocząć od letnich upałów. Materiał markiz ma charakterystyczne pasy, stąd skojarzenie z krajami południa. W ofercie mamy też tkaniny jednobarwne. Ten typ markiz jest bardzo funkcjonalny właśnie z uwagi na możliwość tworzenia cienia. Gorące lato jest piękne, ale upał nie zawsze nam służy. Dobrze jest schronić się w cieniu w czasie kiedy na dworze jest najbardziej gorąco. Ponadto rozwinięta tkanina markizy zasłania także wyjście na taras/balkon, a dzięki temu chłodniej jest również wewnątrz.
Markizy Veranda to nasza nowość; przeznaczone są do osłony przed słońcem ogrodów zimowych, świetlików dachowych, dachów przeziernych oraz różnego rodzaju szklanych przybudówek. Zakładać je można po stronie zewnętrznej lub wewnętrznej i łączyć modułowo więc mogą osłonić większą przestrzeń. Sterowanie jest automatyczne. Pomieszczenia przeszklone zimą tworzą ciepły zimowy ogród, ale latem bardzo mocno się nagrzewają, dlatego osłona jest tu konieczna.

Markizy to u nas nadal mało popularne rozwiązanie. Czy można nam je przybliżyć?

K.: Markizy to bardzo praktyczna i estetyczna osłona, przy tym łatwa do utrzymania w czystości. Z kategorii markiz rozsuwanych z tkaniny oferujemy markizy tarasowe oraz balkonowe. Ich popularność zaczyna rosnąć, a wynika ona głównie z tego, że rozsuwana tkanina tworzy coś w rodzaju zadaszenia nad tarasem/balkonem i w ten sposób powstaje zacenione miejsce. To produkt nie tylko estetyczny, ale również praktyczny. Sterowanie jest tu ręczne lub automatyczne, więc można bez wysiłku rozsuwać lub zsuwać materiał markizy. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest ustawienie czujnika słonecznego, dzięki któremu tkanina rozwinie się automatycznie. Dodatkowo można również zastosować czujnik wiatrowy, który spowoduje zwinięcie materiału markizy w chwili zmiany pogody i nie ulegnie ona zniszczeniu. Biorąc pod uwagę gwałtowne zmiany letniej pogody może to być funkcja bardzo potrzebna. Jeśli chodzi o koszty to ceny markiz sterowanych ręcznie zaczynają się od 2100zł, a sterowane automatycznie z czujnikami są o około 1200zł droższe.

A jak dobrze osłonić taras? Tak by uniknąć „efektu szklarni” i ochronić się przed deszczem.

K.: Osłony na taras, czyli markizy tarasowe i pergole (przyścienne lub wolnostojące) z zasady nie będą wywoływały „efektu szklarni” ponieważ tworzą zadaszenie nad tarasem, ale boki pozostają otwarte, więc powietrze swobodne pod nimi przepływa, a lekki wiatr może ochłodzić taras. Natomiast pergole oferujemy przykrywane materiałem lub piórami (lamelami). Pióra także można złożyć. Jeśli zależy nam na osłonie przed deszczem to możemy zaoferować markizy tarasowe wykonane z materiału wodoszczelnego – jest on grubszy niż standardowy. Pergole nie są wodoszczelne. Pod standardowym materiałem markizy lub pergoli można schronić się przed lekkim i krótkim deszczem, ale przed intensywniejszymi opadami już nie. Trzeba także pamiętać, aby potem pozostawić tkaninę rozsuniętą, żeby mogła wyschnąć.

Pergole z jakiego materiału i w jakiej kolorystyce oferujecie? Czy jest możliwość zamówienia pergoli o konkretnych wymiarach?

K.: W ofercie sklepu mamy pergole tarasowe przyścienne i wolnostojące, które mogą stanąć na tarasie, ale także w dowolnym miejscu w ogrodzie. Wykonane są z aluminium odpornego na działanie czynników atmosferycznych. Jeśli chodzi o wymiar to także są tu dwie opcje: można wybrać pergolę gotową lub zamówić ją na podany w zamówieniu wymiar. W przypadku pergoli o określonych wymiarach mamy trzy do wyboru. Jeśli chodzi o te produkowane na wymiar to można łączyć je modułowo. Kolorystyka w przypadku pergoli zamawianych na podany przez Klienta wymiar dostępna jest w palecie RAL, natomiast w przypadku pergoli gotowych to są one w kolorze antracyt.

Wydaje mi się, że pergole to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku tzw. przestrzeni publicznych, komercyjnych…

K.: Tak, to prawda. Pergole bardzo dobrze sprawdzają się w przestrzeni publicznej. Przede wszystkim w ogródkach restauracji czy kawiarni. Wiosną i latem świetnie się w nich siedzi, ale niekoniecznie chcemy żeby w głowę prażyło nas słońce. A pergola może być zamontowana przy ścianie (przyścienna) lub w dowolnym miejscu (wolnostojąca). Pergole zamawiane na wymiar mają określoną wielkość maksymalną, ale można łączyć je na zasadzie modułów, więc osłonią większą przestrzeń. Pergole mają zainstalowane oświetlenie LED, także idealnie sprawdzają się wieczorem. Natomiast jeśli dzień jest chłodniejszy lub pochmurny można złożyć materiał lub pióra pergoli i odsłonić ogródek.

Pergola KNALL Alu Light 3x3m. Więcej wideo na kanale KNALL na YouTube.

Jak mocować taką pergole do podłoża. Czy wymaga to zatrudnienia specjalistycznej ekipy?

K.: Przed montażem pergoli należy odpowiednio przygotować podłoże – zazwyczaj jest to wylewka lub betonowe płyty. Natomiast jeśli chodzi o sam montaż to zalecamy zlecenie go ekipie montażystów.

Czy posiadacie w ofercie rozwiązanie zapobiegające wlatywaniu owadów do domu? Duże okna tarasowe wymagają specjalnych rozwiązań 🙂

K.: Faktycznie owady mogą stanowić problem, dlatego warto zadbać, aby nie mogły wlatywać do domu. W ofercie mamy: moskitiery, rolety zewnętrzne screen oraz rolety zewnętrzne z wbudowaną moskitierą. Moskitiery tworzy bardzo drobna siatka (1x1mm), która zatrzyma nawet najmniejsze owady. Wykonane są z włókna szklanego, są bardzo cienkie i dzięki temu praktycznie niewidoczne z zewnątrz. Oferujemy również moskitiery ramkowe oraz rolowane. Te drugie działają identycznie jak rolety; siatka umieszczona jest w kasecie. Oba rodzaje można zakładać i na okna, i na drzwi tarasowe/balkonowe. Rolety zewnętrzne typu screen tworzy siatka, która przepuszcza promienie słoneczne i rozprasza je wewnątrz dzięki czemu przy opuszczonej rolecie nie trzeba korzystać ze sztucznego światła, a jednocześnie dom jest chroniony przed nagrzewaniem. Siatka rolety screen spełnia również funkcję osłony przed uciążliwymi owadami. Klasyczne rolety zewnętrzne całkowicie zacieniają wnętrze i tu dodatkową zaletą jest funkcja antywłamaniowa. Nasi Klienci często wybierają tę właśnie opcję wyposażoną dodatkowo w rolowaną siatkę moskitiery.

Kiedy jest najlepszy czas na montaż przesłon okiennych?

K.: Ogólnie nie ma tu jakichś specjalnych ograniczeń czasowych szczególnie jeśli chodzi o osłony wewnętrzne. Najczęściej to wiosna i lato, czyli czas kiedy najchętniej przeprowadza się jakieś remonty lub wykańcza wystrój nowych wnętrz. Z kolei przy montażu osłon zewnętrznych najlepiej robić to po prostu przy dobrej pogodzie. Odradzamy montaż zimą.

Czy świadczycie usługi zarówno stacjonarnie jak i przez Internet?

K.: Nasza sprzedaż odbywa się głównie przez Internet. Dostarczamy produkty na terenie całej Polski i Europy. Klienci mogą również przyjść do siedziby firmy, obejrzeć kolory i tu złożyć zamówienie.

Wiele osób zamawiając produkt zdalnie obawia się złego pomiaru. Jak poprawnie wykonać taki pomiar?

K.: Tak, zdajemy sobie sprawę, że Klienci mogą się obawiać, że dokonają błędnego pomiaru i w rezultacie otrzymają produkt nieodpowiadający ich potrzebom. Dlatego przygotowaliśmy specjalną zakładkę „Pomiarowanie”. W zakładce umieszczone są dokładne wskazówki w jaki sposób dokonywać pomiarów przy poszczególnych rodzajach osłon. Dzięki temu nie trzeba obawiać się samodzielnego dokonywania pomiarów. Jeśli natomiast chodzi o osłony do okien dachowych to oferujemy marki Fakro i Velux; jeśli Klienci mają okna dachowe tych firm to na każdym znajduje się tabliczka znamionowa z podanym rozmiarem.

Czy wysyłacie próbniki materiałów – np. lameli żaluzji drewnianych? Wiadomo, że wzór/ kolor produktu na zdjęciu ze strony internetowej może odbiegać od tego jak wygląda on w rzeczywistości.

K.: Na naszej stronie umieściliśmy filmy, na których pokazane są próbki materiałów dla poszczególnych kategorii osłon. Ten sposób pokazania próbek, kiedy tkanina jest w ruchu i zmienia się kąt padania światła, pozwala zminimalizować ryzyko przekłamania koloru. Oczywiście wysyłamy także próbki – do 5 próbek gratis.

Jakiego typu doradztwo techniczne zapewnia firma KNALL?

K.: Nasz zespół udziela szczegółowych informacji związanych z danymi technicznymi produktów. Oferujemy także wsparcie w przypadku jakichkolwiek problemów z dokonywaniem pomiarów oraz przy montażu.

Jaki jest czas oczekiwania na zamówiony produkt?

K.: Trudno tu wskazać prawidłowość, bo terminy różnią się w zależności kategorii zamówionego produktu. Na naszej stronie przy każdym produkcie umieszczona jest informacja o aktualnym czasie oczekiwania na dany produkt (czas podawany jest w ilości dni roboczych).

Dziękuję bardzo za rozmowę. Życzę wielu słonecznych dni 🙂

K.: Dziękujemy!


Jestem przekonana, że w powyższej rozmowie znaleźliście odpowiedzi na wiele nurtujących Was pytań dotyczących rolet, żaluzji, markiz oraz pergol. Jestem ciekawa jakie rozwiązania Wy zastosowaliście w swoich domach?
A może ten etap jest dopiero przed Wami?
Dajcie znać w komentarzu.
E.

Tekst powstał we współpracy z firmą KNALL.



    SHARE