Jedną z możliwych dróg rozwoju kariery po studiach na kierunku budownictwo jest praca w laboratorium budowlanym. Dalszy przebieg ścieżki zawodowej, to w czym będziemy się specjalizować, zależy od tego, czym zajmuje się dane laboratorium budowlane. Do najczęściej spotykanych usług należą: badania materiałów budowlanych, badania gruntów, diagnostyka konstrukcji budowlanych. Z oferty laboratorium budowlanego najczęściej korzystają producenci materiałów budowlanych, inwestorzy, wykonawcy. Pomimo iż wspomniane badania odgrywają istotną rolę w procesie budowlanym, odnoszę wrażenie, że praca na stanowiskach takich jak: Technolog, Laborant, Inżynier ds. Jakości (materiałów budowlanych) itp. rzadko jest rozpatrywana przez absolwentów budownictwa. Aby przybliżyć to, jak może wyglądać praca w laboratorium budowlanym, zaprosiłam do rozmowy ekspertkę od betonu – dr inż. Małgorzatę Konopską – Piechurską, która obecnie pełni stanowisko Kierownika Laboratorium Betonów i Cementów w Laboratorium Badawczym TPA Sp. z o.o. w Pruszkowie.
Rozmawiam z …
Małgorzata Konopska – Piechurska
Dr inż. Nauk technicznych w dyscyplinie budownictwo. Od kilkunastu lat zajmuje się swoją pasją, czyli technologią betonu. Wśród jej licznych dokonań szczególną uwagę przykuwa pełnienie funkcji Kierownika projektu badawczego i zostanie współautorką opracowania i wdrożenia pierwszego w Polsce innowacyjnego odcinka doświadczalnego nawierzchni betonowej ze zbrojeniem ciągłym kompozytowym z włókna szklanego GFRP. Sercem naukowiec i szkoleniowiec. Autorka i współautorka wielu artykułów naukowych z zakresu technologii betonu. Prelegentka podczas licznych konferencji naukowych i technicznych. Prywatnie interesuje się rozwojem osobistym.
Zdj. Dr inż. Małgorzata Konopska-Piechurska podczas kontroli wykonywania nawierzchni ze zbrojeniem GFRP/ Źródło: Laboratorium Badawcze TPA Sp. z o.o. w Pruszkowie.
Małgorzato, dlaczego wybrałaś budownictwo i pracę w laboratorium?
Małgorzata Konopska – Piechurska: Już od dziecka interesowałam się łamigłówkami i rozwiązywaniem zadań logicznych. Następnie w szkole średniej moimi ulubionymi przedmiotami były nauki ścisłe, zwłaszcza matematyka i fizyka. Naturalną więc ścieżką edukacji była Politechnika Warszawska. Na Wydział Inżynierii Lądowej zdecydowałam się, ponieważ już jako dziecko chciałam zostawić po sobie coś wielkiego. Coś co przetrwałoby, gdyby mnie już nie było. W ówczesnym analizowaniu możliwość budowania dróg, mostów oraz budynków była dla mnie takim kierunkiem. Następnie na uczelni zweryfikowało się moje zamiłowanie do tworzenia nowych rozwiązań materiałowych, zwłaszcza w obszarze betonu. Kolejnym intuicyjnym krokiem była praca u producenta betonu w Centralnym Laboratorium firmy Lafarge. Miałam tam okazję nabrać doświadczenia w zespole pełnym pasjonatów betonu takich jak ja. Bardzo miło wspominam ten czas. Gdy już zgłębiłam wiedzę projektowania różnych rodzajów betonu i produkcji mieszanki betonowej, rozpoczęłam nową drogę zawodową.
Jaką?
M.K.P.: Ponad trzynaście lat temu, rozpoczęłam pracę w akredytowanym Laboratorium Badawczym TPA Sp. z o.o. w którym jestem do dziś. W tym czasie, realizując również innowacyjne programy badawcze i widząc potrzebę łączenia wiedzy praktycznej z wiedzą naukową, zdecydowałam się na działalność naukową. Ponad siedem lat temu obroniłam doktorat. Jestem autorką/ współautorką ponad pięćdziesięciu publikacji i prelekcji związanych z technologią betonu. Czasami nie jest łatwo działać na tylu płaszczyznach, ale możliwość wspierania innych w ich rozwoju i dzielenia się zdobytą wiedzą daje mi sporo satysfakcji.
Opowiedz proszę o Twoich zainteresowaniach zawodowych.
M.K.P.: Ponad szesnaście lat temu rozpoczęłam pracę zawodową związaną z laboratorium i technologią betonu. Praca ta już od pierwszych dni była moją pasją i hobby. Pamiętam jak każdą wolną chwilę spędzałam na czytaniu wszystkich książek związanych z betonem. Na zajęciach z technologii betonu wiedziałam z jakich książek są prezentowane materiały – pokaźną biblioteczkę mam do dziś. Z uśmiechem na twarzy wspominam chwile, jak byłam chora lub nie mogłam przyjść do pracy. Bałam się wtedy, że coś ciekawego mnie ominie w laboratorium lub na budowie. Śmiało można by było powiedzieć, że żyłam betonem i mimo upływu lat wciąż mnie ten materiał fascynuje. W ostatnim czasie w obszarze moich zainteresowań pojawiły się również tematy związane ze zrównoważonym rozwojem, ograniczeniem śladu węglowego i neutralnością klimatyczną.
Dużo radości i satysfakcji sprawia mi również propagowanie wiedzy z zakresu technologii betonu. W związku z tym prowadzę szkolenia i prelekcje na konferencjach. Dodatkowo od jakiegoś już czasu tworzę profil na Instagramie drbeton_z_pasja. Pokazuję tam jak wspaniałym i ciekawym materiałem jest beton. Moim celem na najbliższy czas jest rozwój tego profilu, zarówno o aspekty związane z technologią betonu, jak również dekarbonizacją branży budowlanej i zrównoważonym rozwojem.
Jakie decyzje wpłynęły na to, gdzie obecnie jesteś zawodowo?
M.K.P.: Mam to szczęście, jak powiedzą niektórzy, a ja uważam że to zasługa podejmowania świadomych decyzji, że moja praca pokrywa się z moimi zainteresowaniami i jest moją pasją. Na pewno do miejsca, w którym jestem doprowadziła mnie moja ambicja, ciągła chęć rozwoju i doświadczenie. Podejmowałam się coraz to nowych i bardziej różnorodnych oraz wymagających wyzwań. W każdym projekcie widzę okazję rozwoju i szansę kreowania nowej, lepszej budowlanej rzeczywistości. Każdemu swojemu działaniu nadaję głębszy sens, dzięki czemu moja motywacja utrzymuje się na wysokim poziomie przez tak długi czas.
Jeśli chodzi o konkretne decyzje i wybory, to czym się kierowałaś przy ich podejmowaniu?
M.K.P.: Zawsze zależało mi, aby być bardzo dobrym w tym co robię. Nie wystarczało mi nigdy bycie przeciętną. Zawsze chciałam, aby moja praca dawała wartość i coś wnosiła w moje otoczenie, w życie innych. Starałam się nie iść na skróty i na tak zwaną łatwiznę. Jeśli chodzi o wybory to wybierałam: najlepsze studia, najlepsze firmy z największym potencjałem, doświadczeniem i możliwościami rozwoju. Oczywiście pokrywające się z wartościami, które są bliskie mojemu sercu. Mam tu na myśli: profesjonalizm, jakość, rozwój, innowacyjność, dbałość o relacje międzyludzkie oraz o środowisko. Staram się otaczać ludźmi, dzięki którym mogę wzrastać. Ludźmi, od których mogę się uczyć i którzy mnie inspirują do bycia lepszą wersją siebie z dnia wcześniejszego. Na szczęście w moim otoczeniu i środowisku jest mnóstwo takich osób, za co jestem bardzo wdzięczna.
Jakie Twoje doświadczenie zawodowe najbardziej zapadło Ci w pamięć?
M.K.P.: Śmiało mogę powiedzieć, że z perspektywy czasu najlepiej i najbardziej wspominam chwile, w których było najtrudniej. Momenty, kiedy działo się najwięcej i trzeba było podejmować szybkie, często niepopularne decyzje, aby rozwiązać jakiś problem, podjąć się jakiegoś wyzwania. Jednym z ciekawszych, a zarazem bardziej wymagających zadań, za które byłam odpowiedzialna, było zaprojektowanie i wykonanie innowacyjnej nawierzchni betonowej ze zbrojeniem ciągłym kompozytowym z włókna szklanego GFRP. Z dumą mogę powiedzieć, iż była to pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych realizacji w Europie, która wymagała zaangażowania i skoordynowania prac wielu podmiotów. Finalnie odcinek został wykonany w maju 2019 roku przez jednego z czołowych wykonawców, firmę STRABAG. Wartość innowacyjną całego projektu podnosi również fakt, iż na odcinku doświadczalnym zamontowany został zaawansowany monitoring z czujnikami strunowymi i światłowodowymi, z których dane zbieramy i analizujemy do dziś. Niewątpliwie przyczyni się to do pogłębienia pionierskiej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie.
Jakie prace wykonuje się w laboratorium budowlanym?
M.K.P.: Praca w laboratorium budowlanym może być bardzo różnorodna. Ciekawa. Często nieprzewidywalna. Może to być miejsce, gdzie wiele osób jest w stanie znaleźć wymarzone miejsce dla siebie. Typowe laboratorium budowlane czuwa nad jakością stosowanych materiałów i technologii na budowie. Ponadto opracowuje różne rozwiązania materiałowe, projektuje składy recept, bada i ocenia parametry deklarowane przez różnych producentów wyrobów budowlanych. W większości przypadków praca w laboratorium kojarzy się dużej liczbie osób tylko z pracą fizyczną na budowie przy pobraniu próbek lub pracą w sterylnych warunkach w białych fartuchach w laboratorium. Nie ukrywam, że na studiach miałam takie wyobrażenie😊. Obecnie praca w laboratorium to możliwość tworzenia i projektowania nowych, innowacyjnych rozwiązań materiałowych, możliwość optymalizacji, obniżenia śladu węglowego. Laboratoria wyposażone są w specjalistyczne sprzęty laboratoryjne, umożliwiające weryfikacje każdego deklarowanego przez producenta parametru. W laboratoriach badawczych zajmujemy się tematami związanymi z trwałością materiałów, szeroko pojętą diagnostyką i oceną konstrukcji.
Jakimi obszarami zajmuje się Laboratorium Badawcze TPA Sp. z o.o. w Pruszkowie, w którym pracujesz?
M.K.P.: TPA, w którym pracuję, jest jednym z największych prywatnych laboratoriów w Polsce. Na chwile obecną zatrudnia ok. 250 osób i jest zlokalizowane w ok. 35 miejscach w całej Polsce, jak również w innych krajach w Europie. Laboratorium TPA należy do koncernu STRABAG SE – jednego z największych koncernów budowlanych w Europie, specjalizujących się w technologiach asfaltowych, betonowych, robotach ziemnych i geotechnice. Zakres usług obejmuje specjalistyczne badania oraz pomiary laboratoryjne i polowe, doradztwo materiałowe i technologiczne, diagnostykę konstrukcji budowlanych, opinie, ekspertyzy oraz szkolenia techniczne, działalność w gremiach naukowych oraz realizację programów badawczych. Dodatkowo TPA dysponuje bogatym doświadczeniem w dziedzinie technologii budowlanych oraz wykorzystuje swoje know-how przy realizacji różnego rodzaju innowacyjnych i praktycznych projektów.
Na czym polegają prace badawczo – rozwojowe prowadzone przez TPA?
M.K.P.: W Laboratorium Badawczym w Pruszkowie oraz Bykowie prowadzone są prace B+R w zakresie: alternatywnych technologii w celu poprawy ekonomiki inwestycji, efektywności prowadzenia robót budowlanych, trwałości rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych, materiałów ekologicznych i technologii przyjaznych środowisku naturalnemu w myśl zasad zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego w budownictwie.
Jak wygląda typowa ścieżka kariery osoby pracującej w laboratorium budowlanym?
M.K.P.: Najbardziej typowa ścieżka rozwoju w laboratorium budowlanym rozpoczyna się od zdobywania doświadczenia na stanowisku Laboranta. Następnie awansuje się na Specjalistę, kończąc na Technologu lub Kierowniku Laboratorium. Oczywiście ścieżka ta może mieć więcej poziomów poszczególnych stanowisk.
Czy są możliwe inne ścieżki zawodowe poza wspomnianą przez Ciebie powyżej?
M.K.P.: W laboratorium może istnieć kilka ścieżek rozwoju:
Pierwsza, najbardziej powszechna ścieżka ekspercka, w której zdobywa się awanse poprzez podnoszenie swoich kompetencji technicznych. Tutaj jednym z wyższych stanowisk jest Technolog i Expert.
Istnieje również ścieżka menadżerska, związaną z zarządzaniem pracami w laboratorium, ludźmi, zarządzaniem grupą laboratoriów. Tutaj mamy Kierowników Laboratoriów i Kierowników Grup.
Możliwa jest również ścieżka badania i rozwój. Stwarza ona możliwość tworzenia i poszukiwania nowych rozwiązań materiałowych i technologicznych. Ponadto umożliwia współpracę z wiodącymi Uczelniami i Instytutami z kraju i z zagranicy, realizując programy wewnętrzne, ale również z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Oczywiście, jak w każdej innej dużej firmie, mamy pracowników administracyjnych. Mamy osoby zajmujące się zagadnieniami związanymi z systemami jakości i digitalizacją, jak również działaniami z zakresu zrównoważonego rozwoju.
Absolwenci jakich kierunków mogą szukać pracy w laboratorium budowlanym?
M.K.P.: W znacznej większości rzeczywiście mamy pracowników po budownictwie, jednak w naszych szeregach są absolwenci różnych uczelni i wydziałów. Żyjemy w czasach, gdzie edukacja związaną z kierunkiem działania firmy pomaga, ale nie jest czynnikiem determinującym i określającym czyjąś wartość w oczach pracodawcy. Zaangażowanie, umiejętności interpersonalne, pracowitość i chęć nauki, rozwoju oraz dbałość o środowisko to są cechy pożądane przez pracodawców. Jeżeli ktoś wykazuje chęć zdobycia wiedzy technicznej, firma go w tym wspiera tworząc plany rozwojowe i dając możliwość dofinansowania edukacji.
Jakie kompetencje są przydatne u osób pracujących w laboratorium?
M.K.P.: Podczas wykonywania badań bardzo ważna jest dokładność, rzetelność i uczciwość, postępowanie zgodnie z wyznaczonymi standardami i normami. Oczywiście w laboratorium pożądanymi cechami jest również ciekawość, chęć nauki, kreatywność w poszukiwaniu nowych rozwiązań materiałowych. Obecnie bardzo ważnymi kompetencjami są umiejętności interpersonalne tzw. „miękkie” i oczywiście komunikatywność.
Czy zdarza się, aby na pracę w laboratorium decydowała się osoba, która wcześniej pracowała w biurze projektowym albo na budowie? Na jakim stanowisku mogłaby się wówczas odnaleźć?
M.K.P.: Oczywiście znam takie przypadki, takie osoby bardzo dużo wnoszą do zespołów laboratoryjnych, ponieważ mają spojrzenie z tej drugiej strony. W zależności od predyspozycji takiej osoby może ona iść zarówno ścieżką ekspercką, czy też badawczo-rozwojową jak również menadżerską. Konkretne stanowisko będzie uzależnione od wiedzy, jak również zainteresowań i kompetencji danej osoby.
Małgorzato, bardzo dziękuję za podzielenie się z nami tym, jak kształtowała się Twoja droga zawodowa.
Wśród Czytelniczek i Czytelników mojego bloga jest wiele osób rozpoczynających drogę zawodową w budownictwie. Mam nadzieję, że powyższa rozmowa zwróci Waszą uwagę na ścieżkę zawodową związaną z pracą w laboratorium budowlanym.
E.